Продукти:
200-250 г люти чушлета – шипки, рибки и др.
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
5-6 с.л. винен оцет
2-3 с.л. олио
5-6 скилидки чесън
моркови
магданоз
копър
дюлеви листа
Начин на приготвяне:
На маринатата: В бурканчетата (от 300-350 мл) се разпределят подправките – оцет, олио, сол, захар. Прибавят се няколко скилидки чесън и морков, нарязан на кръгчета. Нарязват се зелените подправки – магданоз и копър.
Лютите чушки се измиват и се опукват на котлон, докато се запекат от всички страни. Още топли се нареждат в бурканите. Приблизително около 200-250 г чушки са необходими за един буркан. За да си помогнете с напълването можете да си помагате с лъжица като притискате леко, за да освободите място. Внимавайте да не ги препълвате. Между чушките, слагайте от нарязаните зелени подправки, парченца моркови и чесън.
Завършва се с няколко скилидки чесън, няколко кръгчета морков, малка щипка магданоз и копър, слагат се и дюлеви листа. Налива се вода до горе и се затваря плътно капачката. Бурканът се обръща с капачката надолу.
Готовите буркани се обръщат няколко пъти през деня, за да може маринатата да облее отвсякъде зеленчуците и да поемат от нея. От топлината на чушките в буркана, капачките хлътват и не се налага стерилизация. Съхраняват се на хладно място.
Любими, любими, любими! Покрай баща ми съм се научила да обичам много люти и мариновани чушки във всякакъв вариант. А този е един от любимите!
Поздрави, Креми, и да ви е пикантно – така е най-вкусно.
Ммммм, много са вкусни. Аз не мога да ям много люто, но тези чушлета не ги пропуснах. А как само са се овкусили парченцата чесън и морковчетата …
Хубав и вкусен уикенд, мила Гери!
При нас дъщерята им е майстор, защото май само тя си ги яде. но са много спорни!
Поздрави!
Инче, аз също не мога да ям люто, но тези чушлета определено си заслужава да бъдат опитани. Част от лютивината им се предава на останалите продукти. Прясно откъснати не мога и да ги опитам, а така мариновани, си ги хапвам целите и с удоволствие.
Поздрави и прегръдка!