Содена питка за Бъдни вечер

soda_bread_01

Содена питка за Бъдни вечер

Продукти:
250 г брашно
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
3 с.л. лимонов сок или оцет
1 ч.л. сода бикарбонат
180 мл лимонада на стайна температура
3 с.л. олио

Начин на приготвяне:
Брашното се пресява и се слага в съда за месене. Прави се ямка и в нея се слагат солта и захарта. Содата се гаси с лимоновия сок и се добавя в тестото. Добавя се и олиото. Постепенно се добавя лимонадата и меси. Първо използвайте лъжица, а след това омесете с ръце на плота, докато получите меко тесто.

Тавата за печене се покрива с хартия. Слага се оформеното на питка тесто, внимателно се намазва с олио и се правят няколко разреза с нож отгоре. Може да се поръси със сусам.

Пече се в предварително загрята на 180 градуса фурна около 30 минути. Дали е опечена, се познава, като се бодне с тънка клечка, по която не трябва да остава тесто.

soda_bread_02

Вижте също: Постна погача за Бъдни вечер
Вижте също: Трапезата на Бъдни вечер

На 24 декември се събираме на Бъдни вечер. Наричаме я още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка.

Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.

Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден. На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището.

Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число. Бройката им е: 7 – колкото са дните на седмицата или 9 – колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия – колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика. Обредните хлябове са три вида – посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни.

Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара. В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата.

Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат. Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора.

Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома. Празничната атмосфера от Бъдни вечер се преливала в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Това е традицията, която се спазва в трапезата в желанието да се събере семейството, но в нашия променен и противоречив свят дали ще бъдем изпълнени със светли мисли? Да почувстваме едно ново начало като стремеж към доброто – заслужава си.


Трапезата на Бъдни вечер

Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници.
На трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Гозбите са постни: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошав, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино, тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив цялата година). Питката трябва да е кръгла или завита като кравай, но замесена постна, без яйца и мляко. Ако някой е сторил в дома тежък грях през годината, отгоре й се намазва малко мед.

От тестото на погачата се пекат и малки кравайчета – колачета. С тях се даряват коледарите на следващия ден. Всеки трябва да опита всички ястия, за да му върви годината. Накрая по избраните орехи се гадае ще бъде ли здрав; ако орехът е пълен, няма да боледува.

Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът.
Вярва се, че на Коледа небето се отваря и всичко в един миг светва; това обаче могат да видят само праведниците. На Коледа човек може да си пожелае каквото поиска, желанията се сбъдват.
chr_eve_09

pogacha_lenten
Постна погача
chr_eve_06
Бобена чорба
chr_eve_02
Варено жито
ch_eve_tikvenik
Тиквеник
chr_eve_01
Сушени плодове
chr_eve_03
Мед и орехи
chr_eve_04
Пресни плодове, лук и чесън
chr_eve_07
Постни зелеви сарми и пълнени чушки
chr_eve_08
Малки кравайчета – колачета
трапезата
chr_eve_10

Малки кравайчета – колачета

Малки кравайчета - колачета

Малки кравайчета – колачета

Продукти:
1 кг брашно
20 г мая
сол на вкус

Начин на приготвяне:
От брашното, размитата в малко хладка вода мая и 2 и половина ч.ч. вода, в която е разтворена солта, се омесва гладко тесто, което се оставя за 15-20 минути на топло. След като втаса, тестото се разделя на топчета по около 100 г. От тях се правят фитили с дължина към 40 см, от които се оформят гевреците. Нареждат се в тава, поръсена с брашно, и се оставят отново за 10-15 минути на топло. След това се пускат в 1 л вряща вода с 2-3 лъжици мед и се варят 3-4 минути, докато изплуват на повърхността. Изваждат се и като позасъхнат, се пекат най-отдолу във фурната.

Варено жито за Бъдни вечер

Варено жито за Бъдни вечер

Варено жито за Бъдни вечер

Продукти:
грухана пшеница – 500 г – Крина – „Natural choice“
галета
бисквити
захар
орехи
стафиди
ванилия
лимон
канела

Препоръчителното съотношение при варене на жито е 1 част жито на 4 части вода. След като заври, се намалява да къкри тихо, докато зърната се разпукнат. Оставя се още известно време на изключен котлон. Ако все още има вода, тя трябва да се отцеди. След това житото се подсушава върху памучна или ленена кърпа, разбърква се с галета или счукани бисквити и се добавят захар, орехи, стафиди, ванилия (настъргана кора от лимон), канела и др.

Постни зелеви сарми и пълнени чушки

Christmas Eve_01

Постни зелеви сарми и пълнени чушки

Постни зелеви сарми и пълнени чушки

lenten_stuffed-cabbage_03
Продукти:
1 к. ч. ориз /1 см под нивото на дуралексовата купа/
400 г гъби
1-2 глави лук
2 моркова
олио
доматено пюре
1 ч. л. червен пипер
черен пипер и сол на вкус
магданоз

зелеви листа
сухи чушки /1 пакет „Детелина“/

Начин на приготвяне:
Олиото се загрява и в него се задушават лукът, морковите и гъбите. Добавя се и оризът и при непрекъснато бъркане задушаването продължава, докато оризът промени цвета си. Слагат се доматите и се налива вода. Оставя се на слаб огън да ври. Като си поеме водата, се налива още малко и така, докато оризът стане почти готов. Накрая се слагат подправките и всичко се разбърква добре.

Взима се зелев лист от малка кисела зелка и се маха жилката по средата. В края на всяка половинка се слага плънка и се завива на сармичка. Готовите сарми се подреждат в глинен гювеч, чието дъно е постлано със зелеви листа.
Чушките се потапят предварително в гореща вода, отгоре се покриват с капак, за да омекнат хубаво. Пълнят се и чушките. Заливат се с топла вода до половината /аз сложих и 1/3 ч.ч. зелев сок/ и се слагат да се пекат на 180*, като фурната не се загрява предварително, за да не се спука гювечът. Ако е нужно по време на печенето се добавя още малко вода, но обикновено тази е достатъчно.

* Към плънката може да се добави и булгур – 1 1/2 к. ч.  Задушава се заедно с ориза.
lenten_stuffed-cabbage_01
lenten_stuffed-cabbage_02
lenten_stuffed-cabbage_05
Източник