Патладжанени кули и рулца от тиквички

eggplant_stacks

Патладжаните се нарязват на кръгли резени с дебелина 1 см, посоляват се и се оставят за половин час, да се отцеди горчивият им сок. След това се измиват, отцеждат се добре и се подсушават с кухненска хартия. В чиния се слага галета с щипка сол за овалване. Патладжаните се намазват от двете страни с олио, овалват се в галетата и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Пекат се в предварително загрята фурна на 180°C, горен и долен реотан с вентилатор, до златисто.

за млечната плънка:
натрошено сирене
цедено кисело мляко
2-3 скилидки чесън
копър
черен пипер
От продуктите се приготвя гъста смес.

Нарязват се и доматите и се оформя патладжанената кула.

Със същата смес се правят и рулцата от тиквички.
Тиквичките се нарязват по дължина на филии с дебелина 5 мм. Аз използвам ниво 3 на рендето Бьорнер. Намазват се от двете страни с олио и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Посоляват се отгоре. Слагат се да се пекат в предварително загрята фурна на 180°C, горен и долен реотан с вентилатор, до златисто. Когато се охладят, се слага малко от млечната плънка в единия край на тиквичката и се завиват на рулца.

Гуакамоле

guacamole
едно добре узряло авокадо
1 домат
2 с.л. зехтин
сокът от ½ лимон
сол на вкус
1 малка глава лук, накълцан на дребно
1 смачкана скилидка чесън
магданоз

Гуакамоле е ястие от мексиканската кухня. Основни съставки в него са авокадо, сок от лайм или лимон, сол, домати, чушки (включително чили-чушки), зелен лук или друг вид лук, кориандър, чесън, и други подправки. Традиционно гуакамоле се поднася с царевичен чипс.

Плодовете авокадо и доматът се смачкват с вилица или с пресата за картофи. Оригиналното гуакамоле не е със съвършено гладка консистенция, а остава на дребни парченца. Към сместа се добавят останалите продукти и се разбърква добре. Ако искате да е по-пикантно, може да добавите малко лют пипер или една много ситно нарязана люта чушка. Гуакамолето е чудесно като салата, предястие или просто намазано върху филийка хляб.

Гриловани зеленчуци

grilled-vegetables
Патладжанът се нарязва на филии с дебелина 5 мм и се посолява. Оставя се да се отцеди за около 30-40 минути. Тиквичките (по-дребни и тънки, защото са по-хрупкави и с по-малко семки) и морковите се нарязват по дължина на филии с дебелина 5 мм. Всички зеленчуци се намазват от двете страни със зехтин.

Грил тиган се нагрява на силен котлон и в него се запичат зеленчуците по 2 минути от всяка страна. Времето за запичане на зеленчуците, така че да останат леко хрупкави, зависи от дебелината, с която са нарязани и силата на котлона.

сос за овкусяване:
3-4 скилидки чесън
3 с.л. балсамов оцет
1 с.л. зехтин
копър
Чесънът се нарязва на много ситно и се смесва с нарязания  копър, оцета и зехтина. Изпечените зеленчуци се заливат с тази смес, разбъркват се и се оставят да престоят няколко часа преди консумация.

Патешки сърца с масло и гъби

duck_hearts
Продукти:

500 г патешки сърца
гъби печурки
масло
мащерка
1 дафинов лист
20 мл соев сос
черен пипер
2 скилидки чесън
1 ч.ч. вино
масло
лимон

Начин на приготвяне:
Патешките продукти купувам от българска ферма, която работи за износ за Франция – Алианс Агрикол – Алаг ООД. Там има стриктен контрол за качеството на продуктите, както и за хуманното отношение към птиците.

Патешките сърца се почистват добре – измиват се, режат се в средата, ако има останала бяла артерия се изрязва и се слагат в тенджерка на котлона за не повече от 10 минути, колкото да се изпенят. След това се отцеждат в гевгир.

В по-дълбок тиган с олио първо се слагат гъбите за около 4-5 минути. След това се добавят сърцата, заедно със стрък мащерка, дафинов лист, соев сос, черен пипер, две скилидки чесън, добавя се и 1 ч.ч. вино. Готвят се около 15 минути на средно силен котлон. Накрая се добавят парченца краве масло. Подправят се със сока от половин лимон.

Източник

Други рецепти с патешко месо

Фалафел

Фалафел

Фалафел

Продукти:
250 г сух нахут
1 глава лук
1 глава чесън
1 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. кимион
1 ч.л. къри
1 ч.л. сол
черен пипер
ситно нарязан магданоз
галета

за соса:
кисело мляко /над 3% масленост/
пресен копър
зехтин
сол
счукан пресен чесън или чесън на прах

Начин на приготвяне:
Важно правило при приготвянето на сухия насипен нахут е предварителното му накисване в студена вода поне за 12 часа. Тази вода се изхвърля и нахутът се изплаква добре под течаща вода.
Прецедете добре нахута и го сложете в купата на блендер или кухненски робот. Добавете лука, чесъна и магданоза. Пасирайте сместа. Овкусете с кимион, къри, сол и черен пипер. Разбъркайте. Добавете бакпулвер и отново разбъркайте сместа. Накрая добавете галетата и ако сместа е станала прекалено гъста, добавете малко вода.
С мокри ръце оформете малки топчета. Оставете ги в хладилник за около 30 минути. Пържете кюфтетата в 2 пръста добре загрято олио, от двете страни. Изваждайте фалафелите в чиния, постлана с кухненска салфетка, която да попие излишната мазнина.
Сервирайте ги с млечния сос.

Забележка:
Към сместа може да се добавят и 3-4 с.л булгур, който не се обработва предварително.
В този случай, преди оформянето на топчетата, сместа се оставя в хладилник около 45 минути.
falafel_01