Патладжанени кули и рулца от тиквички

eggplant_stacks

Патладжаните се нарязват на кръгли резени с дебелина 1 см, посоляват се и се оставят за половин час, да се отцеди горчивият им сок. След това се измиват, отцеждат се добре и се подсушават с кухненска хартия. В чиния се слага галета с щипка сол за овалване. Патладжаните се намазват от двете страни с олио, овалват се в галетата и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Пекат се в предварително загрята фурна на 180°C, горен и долен реотан с вентилатор, до златисто.

за млечната плънка:
натрошено сирене
цедено кисело мляко
2-3 скилидки чесън
копър
черен пипер
От продуктите се приготвя гъста смес.

Нарязват се и доматите и се оформя патладжанената кула.

Със същата смес се правят и рулцата от тиквички.
Тиквичките се нарязват по дължина на филии с дебелина 5 мм. Аз използвам ниво 3 на рендето Бьорнер. Намазват се от двете страни с олио и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Посоляват се отгоре. Слагат се да се пекат в предварително загрята фурна на 180°C, горен и долен реотан с вентилатор, до златисто. Когато се охладят, се слага малко от млечната плънка в единия край на тиквичката и се завиват на рулца.

Картофи соте

Сотирането е метод на готвене с малко мазнина, на силен огън. При сотирането най-важното е тиганът да е силно загрят, след това се добавя мазнината, която също трябва да е загрята добре преди да се добавят продуктите. Горещата мазнина спомага за равномерното придобиване на златист цвят на храната. Тиганът не трябва да се препълва, т.е. да не се слага голямо количество продукти наведнъж. Съдът трябва да остане горещ по време на целия процес на готвене. Ако е препълнен, това ще намали степента му на загрятост и храната по-скоро ще се задуши или свари, но няма да се сотира.
Когато сотирате, много важно е храната непрекъснато да се движи. Sauté на френски означава „подскачам“. Разтръскването или подхвърлянето на продуктите в тигана спомага за тяхното сготвяне, както и за поддържането на температурата на самия съд.
saute_potatoes_01
Използвах дребни картофки, приблизително еднакви по размер.
Сварете картофките до полуготовност в тенджера с подсолена с 1 ч.л. сол вода, отцедете ги и оставете да изстинат. Те може да се приготвят предварително.
Преди да ги сервирате, ги обелете и ако са големи, ги нарежете на едри парчета.
saute_potatoes_02
Загрейте мазнината в тиган с незалепващо покритие. Добавете картофките на един слой, и гответе, като ги обръщате с помощта на тигана, докато станат златисти и хрупкави.
Перфектните сотирани картофи са със загар отвън,а отвътре меки и пухкави.
Поръсете ги с копър и чесън, след което сервирайте.

Гуакамоле

guacamole
едно добре узряло авокадо
1 домат
2 с.л. зехтин
сокът от ½ лимон
сол на вкус
1 малка глава лук, накълцан на дребно
1 смачкана скилидка чесън
магданоз

Гуакамоле е ястие от мексиканската кухня. Основни съставки в него са авокадо, сок от лайм или лимон, сол, домати, чушки (включително чили-чушки), зелен лук или друг вид лук, кориандър, чесън, и други подправки. Традиционно гуакамоле се поднася с царевичен чипс.

Плодовете авокадо и доматът се смачкват с вилица или с пресата за картофи. Оригиналното гуакамоле не е със съвършено гладка консистенция, а остава на дребни парченца. Към сместа се добавят останалите продукти и се разбърква добре. Ако искате да е по-пикантно, може да добавите малко лют пипер или една много ситно нарязана люта чушка. Гуакамолето е чудесно като салата, предястие или просто намазано върху филийка хляб.

Веган руска салата

vegan-olivier-salad
Продукти:

2 средни сварени картофа
1 голям морков (сварен)
пера от зелен лук
3 средно големи мариновани краставици
грах от консерва
веган майонеза
1 ч. л. сол
1 ч. л. черен пипер

Начин на приготвяне:
Нарежете на малки кубчета всички съставки и ги сложете в купа.
Добавете майонезата, заедно със сол и черен пипер. Разбъркайте, докато се смесят добре. Съхранявайте в хладилник до 3 дни.

Веган майонеза:
1/2 чаша соево мляко
1 ч. л. жълта горчица
1 ч. л. захар
1/2 ч. л. сол
3/4 чаша олио
1 ч. л. лимонов сок

Начин на приготвяне:

В блендер сложете мляко, горчица, захар и сол. Включете блендера на висока скорост.
Много бавно!!! започнете да добавяте олиото. Добавете лимоновия сок и изключете блендера. Съхранявайте в хладилник до 3 дни.

Източник

Хумус с моркови

carrot_hummus
Продукти:

3 моркова
2 с.л. сусамов тахан
зехтин
1 ч.л. ябълков оцет или лимонов сок
1 с.л. пиперена салца
1-2 скилидки чесън
1 к.л. червен пипер
1 к.л. кимион
1 к.л. куркума
сол на вкус

Начин на приготвяне:
Сварените моркови се пасират заедно с тахана, като постепенно се добавя зехтин. Добавят се и останалите продукти и отново се пасира до получаването на хомогенна смес.

Източник