Турски бюрек

Вкусен и пухкав с топяща се, хрупкава коричка.

Турски бюрек

Турски бюрек

Тази рецепта ще я свързвам винаги с вчерашната ни кулинарна вакханалия в Одрин, с превръщането на едно дълго виртуално познанство в реално приятелство и най-вече с двама млади, изключително мили, интелигентни, щедри и гостоприемни хора – Tanyel и Taner.  Те ни потопиха в магията на турската кухня. Опитахме телешки дроб по Одрински – Edirne tava ciğeri, както и няколко страхотни десерта, чието име не запомних, но ще попитам Tanyel и дори ще се опитам да ги приготвя. Показаха ми и откъде да си купя страхотните кори, с които приготвих този бюрек.
Емоцията, която ми донесе тази среща е много силна и дълго ще ме държи!

edirne_01
edirne_02
edirne_03
edirne_04
edirne_05
edirne_06
Посетихме и джамията Селимие (Selimiye Mosque) – едно от най-високите постижения на ислямската архитектура, построена от легендарния архитект Мимар Синан. Обявена е от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство. 
cheese-pasty_09

Необходими продукти:
3 броя кори, печени на сач
125 г краве масло
100 мл олио

Плънка:
2 яйца
2 -3 с.л. кисело мляко
300 г сирене
1/2 ч.л. сода бикарбонат

Заливка:
250 мл прясно мляко
4 яйца

Начин на приготвяне:
Диаметърът на корите е по-голям от диаметъра на тавата. Те постепенно завиват целия бюрек. В кръглата намаслена тава се слага първата кора и се намазва със сместа от олио и масло.
cheese-pasty_01
cheese-pasty_02
Поставя се плънка и отгоре се покрива с втора кора, отново се намазва с маслената смес, с плънката и се слага третата кора. След като и тя се намаже и посипе с плънка, се покрива с тази ѝ част, която е извън тавата.
cheese-pasty_03
Следва отново – масло и плънка, покриване с останалата част от втората кора. Нанася се последният пласт масло и плънка и се покрива с останалата извън тавата част от първата кора, която се оформя като плисе върху плънката.
Нарязва се внимателно с остър нож, залива се с горещо масло, а след това и със заливката от прясното мляко и разбитите яйца.

cheese-pasty_05
cheese-pasty_06
Пече се 30 минути на 160°C с вентилатор. След изпичане се обръща върху гювечета.
cheese-pasty_07
cheese-pasty_04
Източник

9 thoughts on “Турски бюрек

  1. Креми, чудесен бюрек!
    И се радвам на емоционалната ви среща!
    В очакване съм и на рецептите за сладкишите :)
    Прегръдки!

    • Благодаря ти, Дани! Емоцията е неописуема. Сладкишите бяха чудесни, двата бяха с тахан и засега само тиквения мисля, че мога да направя. За другите ще ми трябва помощ от Tanyel /не знам как да изпиша името ѝ на кирилица/. Непременно ще споделя! Прегръдки и от мен! :)

  2. Разкошен е този бюрек, Креми! Запреглъщах веднага щом го видях. :) Въобще, турската кухня ми е много на сърце и небце.
    И на мен като на Дани ми е любопитно какви са десертите, особено този с плодовата заливка. Чакам продължението, :)
    Поздрави и хубава вечер!

    • Ирме, благодаря! Друго си е да опознаваш чужда култура с помощта на местни хора. :) Знаят точно какво да ти покажат. Отнася се и за кухнята им. Никога нямаше и да ми хрумне да опитам tava ciğeri, а се оказа такава вкусотия!
      А десертите им грешка нямат! Единият е тиквен, другият – нещо като саварина, а третият е с карамелена заливка. Трябва да ми напишат имената им, че не ги запомних, а не ми прозвучаха като нещо познато. Когато разбера рецептите, ще ги представя тук. Хубава вечер и прегръдка! :)

    • Благодаря ти, мила Гери, личното ми запознанство с теб ми донесе същите красиви, мили и силни емоции. Бъди все така позитивна! Много щастие и усмивки от сърце ти желая! Прегръдки! :)

  3. Невероятна рецепта, благодаря Ви! За първи път купих турски кори за баница. Потърсих рецепта и на случаен принцип отворих Вашата. Получи се чудесно. Благодаря!

Вашият коментар