Запеканка с броколи

broccoli 01
Продукти:
броколи
2 яйца

2 с.л. с връх кисело мляко

1 к.ч. прясно мляко
250 мл сметана /сметана млечна Madeta 31% 250 мл/

сирене

черен пипер
масло
кашкавал

Приготвяне:
Начупете броколите на розички и ги бланширайте във вряща вода, докато леко омекнат. Отцедете водата и залейте броколите със студена вода, за да запазят наситения си цвят. Отцедете ги и ги разпределете на дъното на малка, намазнена с масло тавичка.
Отгоре натрошете сиренето. Разбийте яйцата с прясното мляко, киселото мляко и сметаната. Залейте броколите със сместа. Най-отгоре подредете малки парченца масло и поръсете с щипка черен пипер.
Печете запеканката във фурната на 200 градуса до приятен загар. Поръсете ястието с настъргания кашкавал и леко го запечете отгоре.
broccoli 02

 

Пълнени печени патладжани с лук, чушки и домати

imambayalda
Пълнени печени патладжани с лук, чушки и домати – имамбаялдъ

Необходими продукти:
2 патладжана
2 чаени лъжици сол
зехтин
лук
чесън
моркови, нарязани на кубчета
2 червени и 2 зелени чушки, нарязани на  кубчета
концентрирано доматено пюре
1 чаена лъжица захар
1/2 чаена лъжица кимион
сол и черен пипер
магданоз

Начин на приготвяне:
Патладжаните се обелват на четири места по тяхната дължина, така че по повърхността им да се редуват ленти със и без кора. От една страна по тяхната дължина се прави разрез с нож. Накисват се 30 минути в купа със студена вода, в която са разтворени две чаени лъжици сол. Патладжаните се отцеждат от солената вода и се изплакват със студена течаща вода. Подсушават се хубаво с кухненска хартия и се поставят в тава за печене. Поръсват се със зехтин или олио и се пекат на 180º за около 45 минути, докато патладжаните се сготвят напълно /времето за готвене зависи от вида и големината на патладжаните/.

За плънката се задушават нарязани 4 глави лук и 5-6 скилидки чесън. Добавят се 2 моркова, нарязани на кубчета, нарязани зелени и червени чушки. Като омекнат се добавя доматено пюре, 1 ч.л. захар, 1/2 ч.л. кимион и се оставя докато образувалия се сос се сгъсти, като се разбъркват периодично. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер. След като се свали от котлона се добавя нарязан магданоз. Изпечените патладжани се издълбават внимателно и вътрешността им се добавя към готовата зеленчукова смес. Напълват се с плънката и ако остане от нея се разпределя около тях. Пекат се 20 минути на 200º.

Източник

Патладжанени кули и рулца от тиквички

eggplant_stacks

Патладжаните се нарязват на кръгли резени с дебелина 1 см, посоляват се и се оставят за половин час, да се отцеди горчивият им сок. След това се измиват, отцеждат се добре и се подсушават с кухненска хартия. В чиния се слага галета с щипка сол за овалване. Патладжаните се намазват от двете страни с олио, овалват се в галетата и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Пекат се в предварително загрята фурна на 180°C, горен и долен реотан с вентилатор, до златисто.

за млечната плънка:
натрошено сирене
цедено кисело мляко
2-3 скилидки чесън
копър
черен пипер
От продуктите се приготвя гъста смес.

Нарязват се и доматите и се оформя патладжанената кула.

Със същата смес се правят и рулцата от тиквички.
Тиквичките се нарязват по дължина на филии с дебелина 5 мм. Аз използвам ниво 3 на рендето Бьорнер. Намазват се от двете страни с олио и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Посоляват се отгоре. Слагат се да се пекат в предварително загрята фурна на 180°C, горен и долен реотан с вентилатор, до златисто. Когато се охладят, се слага малко от млечната плънка в единия край на тиквичката и се завиват на рулца.

Картофи соте

Сотирането е метод на готвене с малко мазнина, на силен огън. При сотирането най-важното е тиганът да е силно загрят, след това се добавя мазнината, която също трябва да е загрята добре преди да се добавят продуктите. Горещата мазнина спомага за равномерното придобиване на златист цвят на храната. Тиганът не трябва да се препълва, т.е. да не се слага голямо количество продукти наведнъж. Съдът трябва да остане горещ по време на целия процес на готвене. Ако е препълнен, това ще намали степента му на загрятост и храната по-скоро ще се задуши или свари, но няма да се сотира.
Когато сотирате, много важно е храната непрекъснато да се движи. Sauté на френски означава „подскачам“. Разтръскването или подхвърлянето на продуктите в тигана спомага за тяхното сготвяне, както и за поддържането на температурата на самия съд.
saute_potatoes_01
Използвах дребни картофки, приблизително еднакви по размер.
Сварете картофките до полуготовност в тенджера с подсолена с 1 ч.л. сол вода, отцедете ги и оставете да изстинат. Те може да се приготвят предварително.
Преди да ги сервирате, ги обелете и ако са големи, ги нарежете на едри парчета.
saute_potatoes_02
Загрейте мазнината в тиган с незалепващо покритие. Добавете картофките на един слой, и гответе, като ги обръщате с помощта на тигана, докато станат златисти и хрупкави.
Перфектните сотирани картофи са със загар отвън,а отвътре меки и пухкави.
Поръсете ги с копър и чесън, след което сервирайте.

Тиквички на фурна

zucchini_001
Тиквичките се нарязват по дължина на филии с дебелина 5 мм. Аз използвам ниво 3 на рендето Бьорнер. Намазват се от двете страни с олио и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Посоляват се отгоре. Слагат се да се пекат в предварително загрята фурна на 180°C, горен и долен реотан с вентилатор, до златисто.

zucchini_002

Може да се поднесат с млечен чеснов сос, приготвен от кисело мляко, ситно нарязан копър, чесън, зехтин и сол.
за соса:
кисело мляко /над 3% масленост/
пресен копър
зехтин
сол
счукан пресен чесън или чесън на прах